top of page

IF jako nový způsob stravování?

  • Obrázek autora: GFD
    GFD
  • 29. 9. 2017
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 8. 10. 2017

Intermittent fasting (IF) neboli přerušovaný půst je jeden ze způsobu stravování, kdy, jak název vypovídá, se dodržuje pauza mezi jídly- tedy půst. Jak vypadá skladba jídel při IF? Na to se podíváme v následujících řádcích.


Občasný nebo přerušovaný půst není nic, čeho by se měl člověk bát. V podstatě ho většina lidí dodržuje, aniž by si toho byli vědomi. Období hladovění mezi večeří a snídaní, kdy člověk spí, by se dalo považovat za půst. Řízené IF je o prodlužování doby bez jídla. Existuje více variant přístupu k IF.


Nejjednodušší pro začátek je metoda 12/12, kdy 12 hodin se lační a poté následuje 12 hodinové okno pro jedení. V praxi to znamená, že pokud budete večeřet ve 22.00 hod., tak snídani si dáte nejdříve v 10.00 hod. následující den. Další varianty IF stravování pouze prodlužují lačnící okno na 13/11, 16/8, 20/4. Tímto způsobem se může posouvat snídaně nebo ji úplně vynechat. Schéma 20/4 je označováno jako Warrior diet. V tomto případě je pouze 4 hodinové okno na konzumaci jídla. Bývá to nejčastěji večer, a dopřejete si opravdové ,,hody“. Množství porcí si upravujete podle sebe tak, jak Vám to vyhovuje. Můžete mít 3 jídla denně, ale i jen jedno. Opravdu je to zcela individuální. Vždy je ale bezpodmínečně nutné zkonzumovat DOSTATEK MAKROŽIVIN, aby se tělo nedostalo do kalorického deficitu. Proto je dobré si nejprve spočítat bazální metabolismus, hodnoty makroživin, které musíte zkonzumovat a rozvrhnout si jídelníček tak, aby to vyhovovalo vám a nedostali jste se pod hodnotu bazálního metabolismu. V případě, že by jste tak neučinili, tak se Vám může zpomalit metabolismus v důsledku toho, že nebudete konzumovat dostatek živin. Proto nedoporučuji tento způsob stravování pro úplné začátečníky!

V období půstu si můžete dát syrovou zeleninu nebo méně kalorické ovoce, pokud budete mít ze začátku velký hlad. Postupem času si ale tělo na půst zvykne. V případě, že cvičíte, tak se cvičí samozřejmě ve fázi půstu.



Výhody IF:

  • snížení závislosti na cukru (inzulinová resistence)

  • snížení závislosti na jídle obecně

  • zlepšení regulace ghrelinu, hormon, který ovlivňuje pocit hladu

  • zvýšení sekrece HGH (lidský hormon, který spaluje tuky)

  • podpora ,,samočistící“ funkce těla

  • redukce tuku a zachování svalové hmoty

  • netrpíte výkyvy energie a náhlými změnami nálad

Často se IF spojuje s vysokotukovou dietou, kdy je značná část sacharidů nahrazena zdravými tuky. Tělo tak čerpá energii z tuků, což je energeticky nejvydatnější makroživina.


Mé osobní zkušenosti s IF? Proč jsem se rozhodla zrovna pro tento typ stravování?

Člověk když žije ,,fitness životem“, tak neustále hledá nové způsoby a principy, které by mohl vyzkoušet a pomohly mu k dosažení jeho vytyčených cílů, ať je to otázka vzhledu či výkonu. Já jsem se pro tento způsob stravování rozhodla, protože jsem začínala být hodně závislá na jídle, sacharidech a nezaznamenala jsem velký pokrok, co se týče mé postavy, přestože jsem trénovala poctivě a dodržovala jsem jídelníček. A v neposlední řadě mě již nebavilo všude s sebou nosit krabičky a ládovat se jídlem všude, kam přijdu. V současné době dodržuji IF již půl roku a jsem spokojená. Se snížením množství sacharidů a navýšením tuků mě konečně přestaly honit chutě na sladké, omezily se mi výkyvy nálad, klesla únava a zlepšila se mi výdrž při trénincích. V neposlední řadě se mi snížilo i procento tuku v těle. Přechod na IF pro mě bylo jakési ,,osvobození“ od jídla. Člověk nemusí pořád myslet, co si uvaří na oběd, na svačinu, na večeři a tak pořád dokola. Připraví se 3 jídla denně a je to! Ráno se začne den se sklenicí vody nebo hrnkem čaje, snídaně přichází okolo 10.- 11. hodiny, oběd okolo 15. hodiny a večeře je okolo 21.- 22. hodiny. Jsou to jen 3 jídla denně, ale jaké porce! Přiznám se, miluji jídlo a jsem hrozný požitkář, a proto si každé jídlo náležitě vychutnávám. Příklady našich hostin s Nikčou, můžete vidět na fotografiích.


Tento způsob stravování není pro každého, ale určitě stojí za vyzkoušení!



コメント


bottom of page